Hogyan “csináljunk” jó csoportot?
Valószínűleg semmi újat nem mondok azzal, hogy néhány összeverődött ember még nem alkot csoportot. Csoporttá akkor válnak, ha ezek az emberek egy közös cél érdekében tevékenykednek. Mikor tudnak a leghatékonyabban együttműködni? Akkor, ha az egyéni érdekek is érvényre tudnak jutni, illetve ha a tagok közötti szimpátia erős.
Egy cégnél a munkavállalók akkor lesznek megbízhatóan csoporttagok, ha a csoport olyan emberekből áll össze, akik a közös cél érdekében hosszú távon tudnak egymással együttműködni. Ezért kiemelten fontos, hogy milyen személyiséggel rendelkező emberek, milyen arányban képviseltetik magukat egy adott cégben.
És itt jön a képbe a grafológiai elemzés
Kinek ne találkozott volna már olyan emberrel, aki bárhol feszültséget tudott szítani, vagy olyannal, akit könnyű volt megszeretni. És vannak azok, akik talán “szürkének” tűnnek, de teljesítményükre mindig lehet bizton számítani. Az ötlet- és energiabombák sem hiányozhatnak a jól felépített csoportból. Kérdés csak az, melyik típusú ember milyen arányban képviseltesse magát ahhoz, hogy a csoport kiegyensúlyozottan haladhasson a célja felé.
Hogyan találjuk ki a megfelelő arányt?
Ursula Affemann grafológus kidolgozott egy olyan színtipológiát, amellyel a kézírás elemzésével lehet a megfelelő csoportot összeállítani. Grafológiai elemzés alapján az egyes tagokat az öt szín (kék, zöld, szürke, lila, piros) valamelyikéhez rendeljük hozzá személyiségjegyei, érdeklődése, munkamódszere és motivációi szerint. A kék a szorgalmas, a zöld a stratéga, a szürke a végrehajtó, a lila a kreatív, a piros a rendbontó. Az egyes típusok optimális aránya: 60% kék, 10-20% zöld, 10% lila, 10% szürke és piros együtt.
Volna mit javítani a csoportod teljesítményén? Részletesebben is érdekel ez a vizsgálat? Keress meg itt: https://iraspszichologia.com/csapatepites/