Álláshirdetési anomáliák 3. rész
Mikor túl hosszú egy álláshirdetés?
Akkor, amikor az álláshirdetésed bevezetője, amiben a cégedet mutatod be, három sornál hosszabb. Akkor, amikor tíznél több az elvárás és az előny együtt, amit jelölttel szemben támasztasz. Akkor, amikor feleslegesen pazarlod az olvasó idejét, de nem mondasz semmit, csak üres frázisokat pattogtatsz.
Miért hiba egy túl hosszú álláshirdetés?
Mert bizonytalanságot közvetít. Találkoztál már olyan emberrel, aki csak beszélt és beszélt, hogy szóhoz sem tudtál jutni tőle? Igen? Akkor biztosan belátod, hogy az álláshirdetésedben olyan rövid, határozott kijelentéseket, kérdéseket érdemes megfogalmaznod, amik egyértelműen közlik a szándékodat. Vagyis: milyen munkát ajánlasz és milyen munkaerő jelentkezését szeretnéd elérni.
Hogyan tudsz hatékonyan megfogalmazni egy álláshirdetést?
Úgy, hogy gyakorolod vagy tanácsot kérsz. Először is: próbáld meg pár szóban összefoglalni, hogy mivel foglalkozik a céged. Tanuld meg egy pillanat alatt felvázolni a tevékenységét, mintha csak egy jól megszerkesztett névjegykártyát húznál elő. Ezután keresd meg azt a tíz leginkább kifejező szót, amivel a leendő munkatársadat tudnád jellemezni. A végére pedig húzz elő három előnyt, amit céged biztosít a dolgozóinak és illeszd be eldöntendő mondatokba.
Tudtad, hogy a hatékony munkaerő kiválasztás nem az önéletrajzok beérkezése után kezdődik? Szükséged van egy olyan emberre, aki átlátja és megfogalmazza, milyen munkatárs hiányzik a csapatból? Külön jó, ha a szelekciós folyamatot is megcsinálja, hogy neked már csak dönteni kelljen?
Nézz utána itt: https://iraspszichologia.com/business/ vagy keress meg közvetlenül itt: https://iraspszichologia.com/kapcsolat/